Mówiąc najkrócej – bazylia rządzi. Zioło kojarzymy głównie z kuchnią włoską, ale historia pokazuje, że swoją pozycję w światowej kuchni buduje od bardzo dawna i nie jest ona związana jedynie z półwyspem Apenińskim. Prześledźmy pokrótce historię tego ziołowego klasyka i poznajmy jego zastosowania i właściwości prozdrowotne.
Historia bazylii
Choć bazylia jest kojarzona z kuchnią włoską, to uważa się, że jest to zioło pochodzące z Indii, gdzie było uprawiane już 5 tys. lat temu. Istnieją jednak przesłanki, że mogło być już obecne o wiele wcześniej w Chinach, o czym świadczą zapisy ze średniowiecza. Pewne jest, że zioło migrowało w kierunku zachodnim i tam dzięki łatwości uprawiania zdobywało coraz większą popularność.
Jeśli chodzi o samą nazwę, to najbardziej wiarygodna wydaje mi się wersja pochodząca z terenów śródziemnomorskich. Greckie basileus oznacza króla, a zioło było nazywane basilikon phuton, co oznacza królewskie zioło. W starożytnej kulturze Greków bazylia symbolizowała żałobę. Dlaczego? Najprawdopodobniej ze względu na jej zastosowanie w balsamowaniu ciał monarchów. Zioło najprawdopodobniej było wykorzystywane również przy tworzeniu królewskich perfum (do dzisiaj jest stosowane przez perfumiarzy).
Warto dodać, że na przestrzeni wieków bazylia w różnych kulturach miała odmienne symboliczne znaczenia – np. na Krecie było kojarzone z nienawiścią oraz diabłem, a jej postawienie w oknie miało zapewnić ochronę przed złymi mocami. Trzymasz na swoim balkonie lub parapecie bazylię? Możesz czuć się bezpiecznie!
Co ma wspólnego bazylia z bazyliszkiem?
Samo podobieństwo nazw mitycznego potwora i zioła sugeruje, że istnieje między nimi jakiś związek i oczywiście tak jest. W starożytnym Rzymie uważano, że bazylia chroni przed atakiem bazyliszka, a angielska Wikipedia podpowiada, że zioło postrzegano jako antidotum po ugryzieniu króla węży. Jedno jest pewne, bazyliszek nie przepadał za królewskim ziołem. Jeśli wierzysz w istnienie tego mitycznego potwora i obawiasz się jego ataku, powinieneś pamiętać, że w walce z nim najskuteczniejsze jest lustro, które może pomóc go uśmiercić 🙂
Dzisiejsze zastosowanie bazylii
W gastronomii najczęściej mamy styczność z bazylią słodką oraz bazylią tajską, która również bywa nazywana świętą (zioło jest czczone przez buddyjskich mnichów). Tę pierwszą spotykamy w kuchni włoskiej, a drugą kojarzy się przede wszystkim z kuchniami tajlandzką oraz wietnamską. Bazylia tajska w odróżnieniu od słodkiej ma bardziej zdecydowany oraz anyżkowy smak.
W kuchni włoskiej bazylia towarzyszy sosom pomidorowym, jest ważnym składnikiem pesto, często wzbogaca smaki octów. Bywa również stosowane jako dodatek do sałatek oraz samych plastrów pomidorów. Popularność zioła w kuchni włoskiej pozwoliło jej zdobyć popularność również w Polsce. Dziś bez problemu można zakupić doniczki bazylii w hipermarketach. Fanom zioła polecam hodowanie go w domu! Sam na swoim balkonie mam donicę, w której rośnie piękna i okazała bazylia. Jej uprawa jest bardzo łatwa i przyjemna – przy odpowiednim nasłonecznieniu i codziennym nawadnianiu zioło rośnie jak na drożdżach.
Trzeba dodać, że bazylia tajska również znajduje szerokie zastosowania we wcześniej wspomnianych kuchniach. Jej smak towarzyszy sałatkom, sajgonkom, czy różnym mięsom. Azjaci darzą bazylię niemniejszą sympatią, jak mieszkańcy Europy i bardzo chętnie po nią sięgają.
Bazylia poza kuchnią – właściwości
Bazylia na przestrzeni wieków rozchodząc się po całym świecie odnalazła zastosowanie nie tylko w gotowaniu. Jej intensywny zapach zapewnił jej zastosowanie przy tworzeniu perfum, ale warto również pamiętać o jej prozdrowotnych właściwościach. Stosowanie bazylii ma pozytywny wpływ na:
- układ trawienny – poprawia proces trawienia, zapobiega skurczom żołądka, wspomaga wydzielanie soku żołądkowego.
- układ nerwowy – ma działanie uspokajające, podobne do melisy.
Dziękuję za wizytę na mojej stronie! Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami, to zapraszam na mój profil Instagram – @recenzujem.pl.
Zobacz także:
- Massimo Bottura, szef kuchni Osteria Francescana;
- Kuchnia włoska – przepisy, które podbiły świat;
- Parmezan, czyli włoski ser parmigiano reggiano.
- Restauracja w Zielonej Górze w wyjątkowym wydaniu