Czy nachodzi Cię czasem ochota domowe sushi? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule wyjaśniamy, co warto wiedzieć o sushi, jakie są rodzaje sushi, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze składników i akcesoriów. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o sushi, jak je przygotować, podać i na co zwrócić uwagę podczas jego spożywania.
Jeśli samodzielnie przygotowujesz sushi, warto mieć w domu wszelkiego rodzaju akcesoria sushi, które pomogą Ci przygotować tego typu danie.
Co to jest sushi?
Sushi to danie, w którym ryż zestawiony jest z dodatkami. Ryż okrągłoziarnisty przygotowywany jest z dodatkowymi składnikami, takimi, jak kawałki surowej ryby z dodatkami warzyw i sosu sojowego. Sushi może być też wegetariańskie lub wegańskie, podawane w formie małych przekąsek. Ciekawostka: Inspiracją dla dzisiejszego sushi jest południowo-wschodnia metoda konserwowania ryb słodkowodnych. Ściśle mówiąc, sushi nie pochodzi do końca z Japonii.
Czego potrzebujesz do przygotowania i jedzenia sushi?
Naczynie do gotowania ryżu: jeśli chcesz mieć pewność, że Twój ryż do sushi będzie idealny i nie rozpadnie się, polecamy przygotować go w odpowiednim naczyniu do gotowania ryżu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że otrzymasz idealnie ugotowany ryż. W tym przypadku doskonale sprawdzi się np. wok.
Ostry nóż: by przygotować sushi, będzie Ci potrzebny bardzo ostry nóż.
Mata bambusowa: mata do sushi to podstawa każdego zwijanego sushi!
Pałeczki do jedzenia: niezależnie od tego, czy jesteś świeżym miłośnikiem sushi, czy też od dawna sam robisz sushi, pałeczki są niezbędne, jeśli chcesz nacieszyć się autentycznym sushi.
Stojak na pałeczki: aby nie trzeba było szukać odpowiedniego miejsca na postawienie pałeczek, stojak na pałeczki warto postawić na dobrze nakrytym stole.
Miseczki na sos sojowy i wasabi: dopełnieniem przyjemności są małe miseczki na sos sojowy i wasabi.
Akcesoria możesz kupić osobno lub bezpośrednio jako zestaw startowy. Istnieją różne komplety. Popularne są zestawy ceramiczne lub bambusowe.
Najpopularniejsze składniki sushi
W zasadzie sushi można przygotować w dowolny sposób: z rybą, lub sushi wegetariańskie, lub wegańskie. Tradycyjnie sushi jada się z surową rybą i/lub warzywami. Zalecamy unikanie ryb mrożonych i przetworzonych.
Najpopularniejsze składniki to:
- tuńczyk (świeży – nie z puszki),
- łosoś,
- awokado,
- ogórek,
- majonez,
- sezam,
- ser topiony,
- ośmiornica,
- mięso kraba,
- kawior,
- krewetki,
- rzodkiewka,
- marchew,
- papryka,
- shiitake,
- dynia.
Ale szczególnie w ostatnich latach w sieci odkrywa się coraz więcej niezwykłych i kreatywnych kombinacji. Należą do nich nadzienia z pasztetu, chorizo czy suszonych pomidorów. Przepisów jest tak wiele, że nigdy nie będzie nudno!
Standardowe, niezbędne składniki sushi
Ale czego nie powinno zabraknąć na Twojej liście zakupów oprócz świeżych ryb i warzyw:
- ryż do sushi
- ocet ryżowy
- arkusze z wodorostów Nori
- wasabi
- sos sojowy
- imbir marynowany
Składniki te można kupić osobno w sklepach azjatyckich lub czasami w większych supermarketach. Jako alternatywę dla octu ryżowego można zastosować także ocet jabłkowy lub inne lekkie octy, np. ocet balsamiczny.
Jakie są rodzaje sushi?
Istnieje wiele rodzajów sushi, najpopularniejsze to:
Maki: To prawdopodobnie najbardziej znana forma sushi. Maki zwijane są ręcznie przy użyciu maty bambusowej zwanej „makisu”. Często są zawijane z ryżem, surową rybą i warzywami i zawijane w arkusze wodorostów nori. Maki występuje w różnych stylach:
- Hoso-Maki
- Futo-Maki
- Ura-Maki/California Roll/Inside Out Roll (rolowane od środka na zewnątrz)
- Gunkan-Maki
O ile typowe japońskie maki wypełnione są na przykład surowym łososiem, tuńczykiem, węgorzem, tofu, ogórkiem i marchewką, o tyle wersja amerykańska zawiera więcej awokado, serka śmietankowego i mięsa.
Nigiri jest również tłumaczone jako „kulki sushi”. Tutaj uformowany ryż nakryty jest rybą lub omletem. Aby zapewnić lepszą możliwość chwycenia sushi, czasami wokół sushi owinięty jest pasek nori.
Chirashi podaje się luzem w misce. W tym celu ryby i warzywa są filetowane i układane luźno na ryżu.
Inari (lisie sushi) to smażone sushi. Jest to pierożek ze smażonego tofu nadziewany ryżem i czasami rybą lub warzywami.
Sashimi to ostateczna forma sushi, która nie zawiera ryżu ani innych dodatków. Podaje się tu wyłącznie surowe, drobno filetowane, świeże ryby.
Temaki zwijane są ręcznie, bez maty bambusowej, do worka, a następnie napełniane.
Szukasz wysokiej klasy składników i akcesoriów do sushi? Odwiedź: https://sushi-sklep.pl/
Artykuł sponsorowany