Szyb Maciej w Zabrzu
Zabrze

Bistro Szyb Maciej – Zabrze

on
30/08/2018

Szyb Maciej w Zabrzu zaliczany jest do grona industrialnych zabytków miasta. Miejsce zdobyło popularność nie tylko wśród turystów, ale także lokalsów. Nie tylko za sprawą odnowionej przestrzeni zajmowanej przez kopalnie, ale również dzięki regularnie odbywającym się imprezom oraz równolegle działającym bistro oraz restauracji. Dziś skupimy się na tym pierwszym, Bistro Szyb Maciej, które zainteresują osoby szukających miejsc w Zabrzu, gdzie można dobrze zjeść i napić się piwa lub drinka w gronie znajomych.

Industrialne zabytki w Zabrzu

Górnicze miasto od kilku lat wyrasta na jedno z najciekawszych miejsc na śląskim szlaku zabytków techniki. Perłą w koronie Zabrza z pewnością jest Kopalnia Guido, która w tej chwili gości codziennie sporą ilość turystów. W tym miejscu możecie poczuć się jak górnicy i zjechać na dół, zobaczyć na własne oczy, jak funkcjonują kopalnie. Ale w Zabrzu mamy również inne industrialne zabytki. Warto odwiedzić Sztolnię „Królowa Luiza”, od niedawna funkcjonujący Park 12C oraz właśnie Szyb Maciej, do którego dzisiaj was zabieram.Oprócz wcześniej wspomnianych bistro i restauracji są tu oczywiście atrakcje, które wzbudzą zainteresowanie miłośników historii oraz industrialnych klimatów. Szyb Maciej dla zwiedzających oferuje:

  • zwiedzanie obiektów, gdzie zobaczycie wyposażenie z początku XX w. ;
  • zwiedzanie szybowego ujęcia wody oraz poznanie historii jego powstania;
  • odwiedzenie platformy widokowej na wieży wyciągowej, skąd można zobaczyć panoramę Zabrza oraz Gliwic;
  • pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej;

A wszystko to w bardzo fajnie zrewitalizowanej przestrzeni. Jeszcze kilkanaście lat temu obiekt był zamknięty i poważnie zapuszczony. Dziś odzyskał swój blask za sprawą osób, które dostrzegły w nim potencjał. Śląsk się zmienia i dostrzegamy w nim coraz więcej walorów. Nawet w przestrzeniach przemysłowych, pozornie nieatrakcyjnych.

Przejdźmy jednak do tego, czym się zajmuje RecenzuJem, czyli jedzenia!

Bistro Szyb Maciej w Zabrzu – co oferują?

W tej atrakcyjnej przestrzeni można również zjeść! I to właściwie w dwóch miejscach. W obiekcie niezależnie funkcjonuje bistro oraz elegancka restauracja, więc teoretycznie każdy odwiedzający zabrzański szyb powinien znaleźć coś dla siebie. My odwiedziliśmy Szyb Maciej i od razu byliśmy nastawieni, że zjemy w bistro, na zewnątrz w otoczeniu architektury zabrzańskiej atrakcji turystycznej. To był przede wszystkim dobrym pomysł na miłe spędzenie czasu w gronie znajomych.

W zabrzńskim bistro menu jest krótkie, ale wystarczające – jeśli ktoś ma większe potrzeby to może udać się piętro wyżej, gdzie funkcjonuje restauracja, która już ma szerszą ofertę. Kilka pizz oraz burgerów, a więc teoretycznie, to co Polacy lubią jeść jest dostępne w Bistro Szyb Maciej. Bez długich namysłów zdecydowaliśmy się na pizzę pepperoni oraz pizzę sztygara. W menu zabrzańskiego bistro nie doszukacie się wyszukanych kompozycji smaków, w tym miejscu stawia się na klasyczne smaki

Pizza w Zabrzu w wyjątkowym miejscu

Obsługa w Bistro Szyb Maciej jest nietypowa – zamówienie na pizze składamy przy barze i otrzymujemy mały nadajnik, który nas informuje o możliwości odbioru zamówienia. Wiem, że to rozwiązanie jest stosowane w wielu miejscach, ale w Zabrzu to pierwsze miejsce, które stosuje takie rozwiązanie albo ja pierwszy raz w mieście miałem z takowym styczność.

Czas oczekiwania na zamówienie nie jest długi, a samo czekanie w otoczeniu odnowionej zabudowy górniczej upływa całkiem miło, a jeśli do tego doliczymy dobre towarzystwo, to okazuje się, że Szyb Maciej jest jednym z ciekawszych miejsc w Zabrzu nadających się do spotkań w towarzystwie znajomych. Na sam początek na naszym stole pojawiła się pizza pepperoni, która swoją pikantność zawdzięcza popularnym papryczkom jalapeno. Na co dzień unikam pikantnych rzeczy, ale tym razem postanowiłem spróbować. To za co spodobała mi się pizza na zabrzańskim Maciejowie, to cienkie, ale chrupiące ciasto. A same papryczki dodały daniu bardzo fajnej pikanterii, która świetnie uzupełnia się z salami i serem.

Dobre ciasto pizzy, przyzwoite składniki

Nie jest to może typowo włoska robota, ale nie ma też nic wspólnego z grubą polską pizzą. Ciasto pizzy w Szybie Maciej to taki złoty środek, a na nim przede wszystkim wyrazisty sos, a jeśli już mamy te dwa elementy na odpowiednim poziomie, to pizza nie powinna rozczarować.  No chyba, że kładzione na niej składniki są wątpliwej jakości. Ale w Bistro Szyb Maciej Zabrze składniki są dobre.

Pizza w Zabrzu - Bistro Szyb Maciej

Pizza Sztygara podawana w zabrzańskiej knajpie podtrzymała dobre wrażenie po pepperoni. Musze nawet przyznać, że obydwie pizze w Szybie Maciej mnie zaskoczyły. Spodziewałem się pizzy na poziomie średniej krajowej, a okazało się, że twórcy tego osobliwego miejsca postanowili jednak w jakiś sposób wyróżnić się na tle innych pizzerii w Zabrzu. Z jednej strony samo miejsce nie określa się mianem pizzerii, ich oferta jest skromna, ale jeśli zestawimy ich wersje włoskiego dania z większością zabrzańskich lokali, to wypadają całkiem przyzwoicie.

Zabrze i najlepsze pizzerie w mieście

Na potrzeby bloga wyszedłem ze strefy gastronomicznego komfortu i poznaje coraz więcej miejsc serwujących pizzę. Czy Szyb Maciej podaje najlepszą pizzę w Zabrzu? Z pewnością zaliczyłbym ich do ścisłej czołówki, a to już bardzo dobrze! Bo przecież prawdziwy zabrzański fan pizzy nie może żyć samą Da Lucą na placu Warszawskim czy We Love Pizza na ulicy Franciszkańskiej.  A ze względu na wyjątkowe otoczenie zrewitalizowanego obiektu przemysłowego, Bistro Szyb Maciej po prostu warto odwiedzić i wyrobić swoją opinię.

Bistro Szyb Maciej Zabrze – Menu

Pizza w Szybie Maciej:

  • margherita – 22 zł
  • pepperoni – 28 zł
  • prosciutto – 33 zł
  • sztygara – 28 zł

Burgery w Szybie Maciej:

  • Burger klasyczny – 19 zł
  • Burger bez spiny – 22 zł

Bistro Szyb Maciej – Adres

ul. Srebrna 6
41-800 Zabrze

Oficjalny fanpage Facebook Szyb Maciej

Godziny otwarcia

Poniedziałek: zamknięte
Wtorek: 12.00 – 21.00
Środa: 12.00 – 21.00
Czwartek: 12.00 – 21.00
Piątek: 12.00 – 22.00
Sobota: 12.00 – 22.00
Niedziela: 12.00 – 21.00

Komentarze
TAGI